Z wielu metod wybielania zębów warto na wstępie odrzucić te babcine, np. stosowanie sody oczyszczonej. Jak wybielić zęby, żeby im nie zaszkodzić? Poznaj najpopularniejsze, bezpieczne sposoby uzyskania pięknego uśmiechu!
Śnieżnobiały, piękny uśmiech to marzenie większości z nas. Równe zęby o atrakcyjnym odcieniu dodają pewności siebie i sprawiają, że inni postrzegają nas jako przyjaznych, zdrowszych i bardziej kompetentnych. Niestety, zęby nie zawsze mają śnieżnobiały kolor. Kawa, herbata, papierosy, ale też wiele pokarmów uznawanych za zdrowe, np. ciemne leśne owoce – wszystko to barwi zęby i odbiera im atrakcyjność. Istnieją jednak skuteczne sposoby na przywrócenie im pięknej bieli.
Jak wybielić zęby – domowe sposoby
Zacznijmy od tych sposobów, które najlepiej omijać szerokim łukiem. Stosowały je nasze babcie i prababcie. Niestety, nie zawsze z dobrym skutkiem. Taką tradycyjną metodą wybielania zębów jest mycie ich sodą oczyszczoną. Zawarte w niej substancje wnikają w szkliwo i faktycznie usuwają znajdujące się w nim barwniki. Na pierwszy rzut oka zęby wybielone sodą wydają się piękne i zdrowe. Niestety, to tylko pozory. Nie bez przyczyny soda bywa używana m.in. do czyszczenia różnych powierzchni – w rzeczywistości działa ona bardzo intensywnie. Wybiela zęby, lecz jednocześnie niszczy szkliwo. W rezultacie nowe przebarwienia pojawiają się szybciej niż pierwsze, a osłabione zęby łatwiej się psują.
Jak wybielić zęby bezpiecznie? Jednym z najprostszych, a przy tym bezpiecznych sposobów na bielszy uśmiech jest mycie zębów pastą wybielającą. W tym wypadku zwykle sprawdza się zasada, że czym wyższa półka cenowa, tym lepszy produkt uzyskujemy. Nie wolno też zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych – dzięki temu unikniemy brzydkich przebarwień i kamienia odkładającego się na styku zębów. Warto też zapatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach wybielających.
Wybielanie zębów u stomatologa
Raz na rok lub raz na pół roku – w zależności od zaleceń dentysty – warto poprosić stomatologa o wykonanie profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego i przebarwień. Zabiegi te to piaskowanie i skaling. Raz na rok każdy ubezpieczony pacjent może wykonać je za darmo w ramach refundacji z NFZ. Pamiętajmy przy tym, że przed czyszczeniem zębów należy je wyleczyć – dotyczy to zarówno próchnicy i ubytków, jak i chorób przyzębia.
Piaskowanie i skaling przywracają zębom naturalny, jasny kolor. Stanowią podstawę do bardziej zaawansowanych zabiegów wybielania zębów. Współczesna stomatologia dysponuje wieloma sprawdzonymi i skutecznymi metodami. Dzięki nim można usunąć nawet bardzo trudne przebarwienia – wynikające z czynników wewnątrzustrojowych, np. przyjmowania antybiotyków w dzieciństwie.
Jak wybielić zęby – profesjonalne zabiegi
Jedną z tańszych metod przywracania pięknego uśmiechu jest wybielania nakładkowe. Na podstawie wycisku lub cyfrowego obrazu dentysta tworzy specjalną nakładkę – dostosowaną do kształtu łuków zębowych pacjenta. Wypełnia się ją specjalnym wybielającym żelem, a następnie nosi przez kilka godzin w ciągu dnia. Aby wybielanie zębów metodą nakładkową przyniosło efekt, zabiegi należy powtarzać codziennie przez 2-4 tygodnie. To bardzo chętnie stosowana metoda. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonywania w domu.
Wybielanie zębów metodą laserową odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Na łuki zębowe pacjenta nakładany jest żel o specjalnym składzie. Pod wpływem naświetlania światłem lasera żel przenika przez szkliwo aż do zębiny. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet trudnych przebarwień. Cały zabieg trwa około godziny.
Podobny, lecz bardziej zaawansowany zabieg przy użyciu naświetlania to wybielanie zębów z jednoczesnym wzmacnianiem szkliwa. Zamiast żelu wykorzystuje się specjalną piankę z zawartością m.in. nano-hydroksyapatytu. Związek ten jest głównym składnikiem szkliwa. Na takim wybielaniu zębów przyjdzie nam spędzić około 1,5 godziny.
Postępowanie po wybielaniu zębów
Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, po wybieleniu zębów należy przez minimum 2 tygodnie stosować tzw. białą dietę. Zakłada ona ograniczenie do minimum lub całkowite wyeliminowanie pokarmów i napojów barwiących: kawy, herbaty, coli i innych napojów gazowanych, papierosów, ciemnego piwa, owoców jagodowych, truskawek, wina, buraczków, słodyczy itp. Pozwoli to na regenerację szkliwa i utrzymanie efektu wybielania zębów przez długi czas. Nowoczesne metody uzyskiwania atrakcyjnego uśmiechu pozwalają utrzymać pożądany efekt nawet przez 3 lata!