Choć jest bardzo powszechnym problemem nastolatków, wcale nie musi szpecić twarzy przez cały okres młodości! Trądzik młodzieńczy można skutecznie leczyć. Jednak trzeba to robić mądrze, zgodnie z zasadami określonymi przez specjalistów, a także unikać błędów potęgujących ilość pryszczy na twarzy.
Czym jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy jest trądzikiem pospolitym, który u młodych ludzi najczęściej ma związek ze zmianami hormonalnymi, niewłaściwą dietą i złą pielęgnacją skóry. Występuje pomiędzy 11. a 18. rokiem życia, jednak czasem może utrzymywać się nawet u osób po 20-tce. Nieestetyczne pryszcze w największych ilościach pojawiają się na czole, brodzie i policzkach.
Początkowym etapem trądziku młodzieńczego jest powstawanie zaskórników w formie otwartej lub zamkniętej. Zatkane pory z czasem mogą (choć nie muszą) przekształcić się w stan zapalny, np. pod wpływem dotykania twarzy brudną dłonią. Namnożenie się bakterii w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych prowadzi do powstania ropnej wydzieliny. Tak wytworzony, wypełniony tłuszczem i kreatyną „woreczek” z czasem pęka, rozprzestrzeniając stan zapalny.
Walka z trądzikiem młodzieńczym
Podstawą leczenia trądziki młodzieńczego jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz unikanie czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się pryszczy na czole, policzkach i brodzie. U młodych ludzi wymaga to wprowadzenia m.in.:
Zdrowej diety – unikania dań typu fast-food, słodyczy czy słonych przekąsek, a za to wprowadzenia produktów bogatych w cynk i tłuszcze roślinne;
Zminimalizowania stresu, który wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną;
Unikania opalania się – promienie UV powodują zgrubienie skóry, a co za tym idzie utrudnione ujście gruczołów łojowych
Unikania dotykania twarzy, szczególnie w szkole i miejscach publicznych – na ławkach, smarfonach, długopisach i wielu innych powierzchniach znajduje się szereg drobnoustrojów, które w łatwy sposób mogą wywołać stan zapalny w skórze.
Pryszczy i zaskórników w żadnym wypadku nie można wyciskać! To fakt, o którym większość wie, ale mało kto się do tego stosuje. Wyciskanie uciążliwych krost nie tylko nie pomoże w pozbyciu się trądziku młodzieńczego, ale wręcz pogłębi problem i może przyczynić się do powstanie „pamiątek” po pryszczach – nieestetycznych blizn.
Jak pozbyć się pryszczy
Podstawa to codzienne oczyszczanie twarzy delikatnymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry trądzikowej. Należy to robić rano i wieczorem. Ważne, by stosowane żele do mycia, mleczka i płyny micelarne zawierały składniki aktywne i antybakteryjne. Po umyciu warto przetrzeć skórę twarzy tonikiem.
Wśród domowych sposobów na trądzik młodzieńczy warto zastosować poniższe:
Maseczka z ogórka – ogórek odświeża skórę i przywraca jej właściwe pH. Ponadto wykazuje właściwości łagodzące. Wystarczy przyłożyć plasterki ogórka do zmienionych miejsc na skórze i pozostawić na 15 minut. Świetnie sprawdza się też tonik z ogórka – do przegotowanej lub mineralnej wody dodaj startego ogórka ze skórką. Tak powstałą mieszaniną przecieraj twarz dwa razy dziennie.
Maseczka z płatków owsianych – na zmienione chorobowo miejsca nałóż maseczkę wykonaną z dokładnie zmieszanych 5 łyżek płatków owsianych, 5 łyżek wody, łyżki miodu i łyżki mleka. Pozostaw na 10 minut i spłucz.
Równie skuteczne mogą się okazać preparaty na trądzik młodzieńczy kupione w aptece lub drogerii. Należy też pamiętać o nawilżaniu skóry twarzy. To ważne, nawet jeśli mamy skórę tłustą. Przesuszona skóra zwiększa produkcję sebum, a to wprost przekłada się na zaostrzenie zmian trądzikowych. Do nawilżania wybierz lekkie kremy o naturalnym składzie. Zawsze też pamiętaj o dokładnym zmywaniu makijażu na moc.
Leczenie trądziku u dermatologa
Trądziku młodzieńczego nie można lekceważyć. Jeśli uciążliwych zmian nie udaje się usunąć domowymi sposobami, należy udać się do dermatologa. Zleci on wykonanie badań, które wykluczą lub potwierdzą występowanie nieprawidłowości ogólnoustrojowych przyczyniających się do powstawania pryszczy. Lekarz przepisze pacjentowi nie tylko preparaty do stosowania zewnętrznego, ale też odpowiednie leki o działaniu wewnętrznym. Ważną rolę w regulowaniu pracy gruczołów łojowych odgrywa witamina A. Czasem wystarczy zastosować odpowiedni suplement diety na trądzik młodzieńczy, by wyeliminować przyczynę tego problemu.
W poważniejszych przypadkach leczenie trądziku młodzieńczego może wymagać podania antybiotyku, leków przeciwzapalnych lub przeciwzaskórnikowych. W każdym przypadku jednak dermatolog podejmuje indywidualną decyzję po wcześniejszym dokonaniu diagnozy.